Interwencje 23.09.2019 r. – 29.09.2019 r.

W okresie od 23.09 do 29.09.2019 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano:
16 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej w tym:
3 pożary, 12 miejscowych zagrożeń, 1 alarm fałszywy.

24.09.2019 Łazy gm. Łochów – Pożar domu letniskowego.
Po dojeździe na miejsce zastępu OSP Pogorzelec pożarem w całości objęty jest domek letniskowy, brak osób poszkodowanych. Z informacji uzyskanych od właściciela wynikało, że w środku nikt nie przebywał. Pod wpływem temperatury i oddziaływania płomieni uszkodzeniu uległ kolejny budynek letniskowy. Pożarem całkowicie objęta była także przyczepa kempingowa znajdująca się bezpośrednio przy budynku, a także częściowo znajdujące się na podwórku drzewa. Działania zastępów polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu na płonące obiekty, oraz jednego prądu w obronie zagrożonego drugiego budynku letniskowego. Z budynku wyniesiono także 7 butli lpg (dwie butle 11litrów oraz 5 butli turystycznych). Jedna z butli turystycznych uległa wcześniej wybuchowi, natomiast w dwóch kolejnych doszło do pęknięcia płaszcza. W pozostałych butlach zniszczone zostały zawory, co spowodowało wypalenie się znajdującego się w nich gazu. Drugi budynek letniskowy sprawdzono profilaktycznie przy pomocy kamery termowizyjnej i detektora wielogazowego – z wynikiem negatywnym. Działania gaśnicze prowadziło 5 zastępów straży pożarnej.

26.09.2019 – Paplin gm. Korytnica – Beczki z nieznaną substancją.
Zbiorniki z nieznaną substancją zostały znalezione na polu kolo miejscowości Paplin i Górki Borze. Na miejsce znaleziska zadysponowano 2 zastępy straży pożarnej.
O zdarzeniu zostali poinformowani przedstawiciele gminy Korytnica.
Brak wycieków substancji oraz brak zagrożenia dla ludzi (najbliższe budynki mieszkalne w odległości ok. 800 m) podjął decyzję o wygrodzeniu terenu oraz przekazaniu przedstawicielowi gminy w celu usunięcia substancji.
30.08.2019 – Śnice gm. Liw – Wypadek.
Po przybyciu na miejsce zastępu JRG Węgrów, OSP Mokobody, dwóch zastępów z JRG nr 1 Siedlce oraz zastępu OSP Wyszków, strażacy stwierdzili, że w wyniku niezachowania ostrożności w ruchu drogowym samochód ciężarowy z naczepą uderzył w drzewo. W samochodzie znajdował się zakleszczony kierowca. Na miejscu zdarzenia był obecny ZRM, który monitorował poszkodowanego. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej poprzez użycie sprzętu hydraulicznego, pomocy ZRM podczas wyciągania poszkodowanego z ciągnika oraz zabezpieczeniu lądowiska dla LPR, który przybył na miejsce zdarzenia. Z uwagi na usytuowanie ciągnika oraz wysokość kabiny działania były prowadzone na wysokości przy pomocy podestu oraz drabin.